انواع کارت ویزیت

آشنایی با انواع کارت ویزیت

در این مقاله از خانه چاپ و گرافیک با انواع روش های چاپ کارت ویزیت، جنس های مختلف کارت ویزیت، سایز و شیوه های برش خاص کارت ویزیت آشنا خواهید شد تا برای چاپ کارت ویزیت خود گزینه ای مناسب و منحصربفرد انتخاب کنید .

روش های چاپ کارت ویزیت

در چاپ کارت ویزیت مانند کل صنعت چاپ دو شیوه کلی برای چاپ وجود دارد: چاپ افست و چاپ دیجیتال. برای دانستن اینکه کدام یک از این شیوه های چاپی مناسب کار شماست خیلی ساده می توانید به جواب آن برسید:

کارت ویزیت کتان ایتالیا

چاپ دیجیتال کارت ویزیت

اگر تعداد بسیار زیادی کارت نیاز نداشته باشید و الویت شما سرعت چاپ باشد (چاپ 2 ساعته!) انتخاب شما چاپ دیجیتال کارت ویزیت خواهد بود.

کارت ویزیت سلفون مات طلاکوب

چاپ افست کارت ویزیت

اگر به تعداد زیادی (1000 عدد) کارت ویزیت نیاز دارید و قیمت هر عدد کارت برای شما الویت اصلی باشد چاپ افست کارت ویزیت انتخاب شماست.

*البته مورد دیگری نیز وجود دارد اینکه برخی تکنیک های چاپی مانند طلاکوب و یووی منحصر به چاپ افست است و در چاپ دیجیتال امکان انجام آن وجود ندارد.

جنس های مختلف کارت ویزیت

جنس های متفاوتی برای چاپ کارت ویزیت وجود دارد که در مدل های بسیار فانتزی و خاص می توان به چوب، فلز و پارچه اشاره کرد اما تقریبا تمامی کارت های ویزیت روی دو جنس کاغذ و پی وی سی چاپ می شوند.

کارت ویزیت پی وی سی براق

پی وی سی

پی وی سی یا همان pvc نوعی پلاستیک است که در ضخامت های متفاوتی تولید می شود و در ضخامت 760 میکرون کاملا مشابه کارت های بانکی است. مهمترین مزیت آن مقاومت بالا و کاملا ضد آب بودن pvc است. کارت ویزیت پی وی سی در چهار مدل مات، براق، متالیک و صدفی تولید می شود که نام آن ها بیانگر ویژگی های هر کدام است. پی وی سی مات به کارت شما ظاهری شکیل و با بازتاب نور کم می دهد، پی وی سی براق رنگ های زنده تری تولید می کند و بازتاب نور زیادی دارد، پی وی سی صدفی ظاهری مانند بافت صدف دارد و درنهایت پی وی سی متالیک با ظاهر فلزگون خود بسیار زیبا و جذاب است.

کاغذ

تنوع بسیار بالا در رنگ، جنس و بافت کاغذهای متفاوت، این جنس را به پر استفاده ترین ماده برای چاپ کارت ویزیت تبدیل کرده و بیش از 90 درصد کارت ویزیت های چاپ شده از جنس کاغذ می باشند. برای اینکه بتوانیم بهترین جنس کاغذ را برای چاپ کارت خود انتخاب کنیم ابتدا بهتر است با انواع جنس و نمونه های چاپ شده آن آشنا شویم.

کارت ویزیت گلاسه

پر کاربرد ترین کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ. کاغذی صیقلی، براق و ارزان که تقریبا تمامی طراحی ها به خوبی روی آن جلوه می کند و به دلیل صیقلی بودن آن بسیار مناسب برای پوشش های لمینت و سلفون است.

کارت ویزیت کرافت

یکی از کاغذهای پر استفاده در صنعت چاپ که در گرماژ 300 گرمی، ضخیم و مناسب چاپ کارت ویزیت می شود. این کاغذ رنگی کرم مانند دارد و در دو نوع ایرانی و سوئدی وجود دارد. این کاغذ با ظاهر خاص و آنتیک شکل خود برای چاپ کارت ویزیت با طراحی های منحصر بفرد بسیار مناسب است.

کارت ویزیت سلفون مخملی

کارت ویزیت سلفون

پوششی بسیار نازک که برای افزایش مقاومت و زیبایی روی کاغذ گلاسه چسبانده می شود. سه نوع متفاوت براق، مات و مخملی برای این کار وجود دارد. سلفون براق موجب شادابی و درخشش بیشتر رنگ شده، سلفون مات ظاهری شکیل و رسمی دارد و سلفون مخملی بسیار مشابه مات ولی با حس لمسی کاملا متفاوت و لطیف مانند پارچه مخمل.

کارت ویزیت لمینت مات

کارت ویزیت لمینت

همانند کارت ویزیت های سلفونی، پوشش لمینت نیز روی کاغذ گلاسه کشیده می شود با این تفاوت که ضخامت آن بسیار بالاتر است. لمینت کارت ویزیت شما را مستحکم و مقاوم کرده و انعطاف آن را کاهش می دهد. پوشش لمینت در دو نوع لمینت مات و لمینت براق وجود دارد که انتخاب آن ها درست مثل سلفون به سلیقه، نوع طراحی و رنگ کارت ویزیت شما بستگی دارد.

کارت ویزیت کتان

کارت ویزیت کتان

از ارزان ترین کاغذهای بافت دار برای چاپ کارت ویزیت محسوب می شود که در چهار مدل مختلف با بافت های گوناگون تولید می شود. کتان امباس که ارزان ترین کتان بوده، کتان های با کیفیت کبریتی و کتان ایتالیا که بافتی تار و پود گونه و بسیار ریز دارند و کتان کهلر آلمان که بافتی با خطوط برجسته افقی یا عمودی دارد.

کارت ویزیت فابریانو چکشی

کارت ویزیت فابریانو

این نوع کاغذ بسیار مشابه کاغذهای کتان و با کیفیت بالاتر است. در چهار مدل فابریانو چکشی با بافت هایی مانند ضربات چکش، فابریانو مویی کرم با رنگ کاغذ کرم و بافت هایی ریش ریش مانند، فابریانو معمولی با بافتی شامل خطوط عمودی و افقی و فابریانو صدفی با ظاهری. جزو کارت ویزیت های مستحکم، فانتزی و با کیفیت محسوب می شوند.

ضخامت و انعطاف کارت

برای چاپ کارت ویزیت معمولا از کاغذهایی با جرم 300 گرم در هر متر مربع استفاده می شود. این جرم بالا به کاغذ ضخامت و انعطاف مناسبی برای چاپ کارت ویزیت می دهد. اما در صورتی که کارتی محکم تر و ضخیم تر می خواهید راه های گوناگونی برای این کار وجود دارد.

پوشش لمینت

اولین کار برای افزایش مقاوت و ضخامت کارت استفاده از پوشش لمینت است. لمینت با ضخامت و مقاوت بالای خود کارت شما را مستحکم و شکیل می کند.

کارت ویزیت 600 گرمی

کارت ویزیت های 600 گرمی در اصل از چسبیدن دو عدد کاغذ 300 گرمی روی هم تولید می شوند و ضخامتی دو برابر کارت های عادی دارند. شما می توانید در هر نوع کارت ویزیتی ضخامت 600 گرمی را انتخاب کنید تا کارتی ضخیم و مستحکم داشته باشید.

کارت ویزیت سه لایه

کارت ویزیت مغر رنگی

این کارت ویزیت ویژه بصورت سه لایه تولید می شود. روی لایه بالایی و پایینی آن که پشت و روی طرح روی آن چاپ می شود از کاغذ گلاسه استفاده می شود و لایه میانی آن از جنس مقوای رنگی و ضخیم است. همینطور که از تصاویر آن مشخص است این کارت بسیار ضخیم و مقاوم است به طوری که ضخامتی در حدود پنج کارت ویزیت گلاسه دارد.

انواع سایز و برش

کارت ویزیت ها معولا در اشکال مستطیل و مربع برش داده می شوند که ابعاد استاندارد مستطیل 8.5 در 5.5 سانتی متر بوده ولی سایزهای دیگری مانند 8.5 در 5 و 9 در 5 نیز مرسوم است. و سایز استاندارد برای برش مربع 5 در 5 سانتی متر است. می توان گوشه های کارت را نیز به شکل گرد برش داد.

کارت ویزیت با برش خاص

برای برش کارت ویزیت در اشکال دلخواه ابتدا کارت شما روی ابعاد استاندارد چاپ و برش داده می شود، سپس متناسب با طرح دلخواه شما قالب ساخته می شود و کارت ها مجددا با قالب مخصوص خود برش داده می شوند.

امید واریم که با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی در مورد کارت ویزیت کسب کرده باشید. در صورتی که هرگونه پرسش یا نظری در مورد کارت ویزیت داشتید در بخش نظرات حتما با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

print-products