چاپ کاتالوگ

بهترین روش چاپ کاتالوگ چیست؟

در این مقاله از خانه چاپ و گرافیک ابتدا تعریف می کنیم که کاتالوگ چیست و با انواع کاتالوگ و ویژگی های مهم آن آشنا می‌شویم، می خوانیم قبل از چاپ کاتالوگ باید به چه نکاتی توجه کنیم و در نهایت به سوالات متداول در خصوص کاتالوگ و چاپ کاتالوگ پاسخ می دهیم.

در ابتدا این سوال را مطرح می کنیم که:

کاتالوگ چیست ؟

یا به چه محصولات چاپی کاتالوگ می‌گویند؟

کاتالوگ یا  کالانما یک محصول کاغذی در اندازه های استاندارد و تشکیل شده از صفحات مختلف است که با هدف معرفی محصولات یا خدمات تولید کننده ها و شرکت‌ها با جزئیات طراحی و چاپ می‌شود. در صورتی که هدف طراحی از کاتالوگ موارد تجاری ، تبلیغاتی و نهایتا جذب مخاطب نیز باشد در آن ها از تصاویر، رنگ ها و طراحی‌های جذاب جهت معرفی هر چه بهتر نیز استفاده میشود.

کاتالوگ دیجیتال چیست؟

کاتالوگ دیجیتال یک پرونده یا وب سایت رایانه ای است که برای ارائه نمونه هایی از کار شخص یا محصولات ارائه شده توسط تجارت در قالب دیجیتال استفاده می شود. این کاتالوگ ها می توانند توسط خرده فروشان آنلاین استفاده شوند، به مشتریان امکان می دهد محصولات را بصورت آنلاین مشاهده کنند و سپس آن محصولات را مستقیم یا از طریق یک فروشنده سفارش دهند.

چاپ دیجیتال کاتالوگ چگونه است؟

چاپ دیجیتال کاتالوگ همانند دیگر چاپ‌های دیجیتال با چاپگر های مخصوص چاپ دیجیتال انجام می‌شود، این فرآیند سریع با کیفیت و دارای هزینه کلی کمتری نسبت به دیگر چاپ ها است، اگر می خواهید در خصوص چاپ دیجیتال بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله « چرا چاپ دیجیتال سریع را انتخاب کنیم؟» را مطالعه کنید.

کاغذهای مناسب چاپ کاتالوگ

کاغذهای مرغوب معمولا از جنس پنیه و کتان هستند کاغذهای گلاسه بسیار مرغوب هستند و معمولا در کاتالوگ های نفیس از نوع براق و مات کاغذ گلاسه استفاده می‌شود. هر قدر کار چاپی رنگ های بیشتری داشته باشد باید از کاغذهای گلاسه مرغوب تری استفاده شود.

کاغذ کرافت در چاپ کاتالوگ حرفه ای

نوعی کاغذ با رنگ قهوه ای ومات که با وجود ضعف ساختاری خصوصیت چاپ پذیری خوبی دارند. این نوع کاغذ که از خمیر چوب سولفاته تهیه شده، به رنگ قهوه ای است و نسبتا مقاوم هستند. از کاغذ کرافت برای بسته بندی و گاهی در کارهای فانتزی متفاوت چون پوستر و … استفاده می شود.

 کیفیت خوب کاغذ می‌تواند چاپ و رنگ‌های آن را به شکل بهتری نشان دهد، پس مهم است که کاغذ درست را انتخاب کنید، علی‌الخصوص اگر کاتالوگ شما پر از تصویر و عکس است. ما می‌توانیم کاتالوگ را با کاغذهای ۸۰ گرم  تا ۳۵۰ گرم چاپ کنیم که این موضوع به سلیقه و بودجه‌ ی شما بستگی دارد..

انواع سایز کاغذ

قبل از چاپ کاتالوگ چه کارهایی انجام دهیم؟

چگونه پروژه خود را برای چاپ آماده کنیم؟ در اینجا یک چک لیست سریع برای آماده سازی فایل های خود برای چاپ برای شما آماده کرده‌ایم و تلاش کرده ایم به تعدادی از سوالات و ابهامات چاپ کاتالوگ پاسخ دهیم.

بروشور و کاتالوگ

طراحی مناسب کاتالوگ

استفاده از عکس‌های با کیفیت، خلاقانه و مرتبط با متن

انتخاب عکس مناسب یکی از نکات مهم در کاتالوگ و جذب نگاه خواننده است پس از این موضوع راحت عبور نکنید، اگر کاتالوگ‌تان قرار است برای مدت زیادی استفاده شود بهتر است از یک طراح گرافیک برای طراحی تصاویر خلاقانه استفاده کنید.

چیدمان متن ها

هماهنگی و داستان سرایی و روالی منطقی در متن‌ها نظر مخاطب را جلب می‌کند و باعث می‌شود کاتالوگ شما را تا انتها مطالعه کند. اگر نمونه کار تصویری دارید حتما در کاتالوگ استفاده کنید. درباره برند و پیشینه برند خود کمی توضیح دهید و از جملات اغراق آمیز برای تبلیغات دوری کنید.

فونت
اگر برند بوک ندارید می توانید از چاپخانه برای انتخاب نوع فونت و سایز فونت خود با توجه به حرفه خود کمک بگیرید. اما از فونت های خیلی ریز یا درشت استفاده نکنید. برای تیترها فونت را یک سایز بزرگ تر و بولد کنید و برای زیر عنوان ها فقط از گزینه بولد فونت استفاده کنید

وضوح

اطمینان حاصل کنید که تمام تصاویر شما حداقل 300 نقطه در اینچ (نقطه در هر اینچ) هستند. برای بهترین نتایج چاپ ، 300 dpi توصیه  می شود. اگر تصاویر شما از وضوح پایین تری برخوردار هستند ، ممکن است تار و پیکسلی چاپ شوند. به عنوان مثال ، اگر عرض jpg شما 900 پیکسل در عرض 1200 پیکسل باشد ، اندازه آن قابل چاپ 3 اینچ در 4 اینچ است (تعداد پیکسل ها را بگیرید و بر 300 تقسیم کنید تا اندازه خروجی شما به اینچ گرفته شود، هر اینچ معادل 2.54 سانتی متر است).

اندازه پرونده و ابعاد پروژه

از اندازه گیری صحیح پرونده خود برای خروجی اطمینان حاصل کنید. اگر در حال چاپ پوستری بزرگ هستید ، باید مطمئن شوید که پرونده شما متناسب با این ابعاد طراحی شده است.

CMYK

در صورت امکان، اطمینان حاصل کنید که از فضای رنگی CMYK برای خروجی بهینه رنگ استفاده می کنید. تجهیزات ما می توانند در بیشتر موارد این تبدیل را برای شما انجام دهند ، اما برای اطمینان از بهترین خروجی ، پرونده های خود را در CMYK ارسال کنید.

بررسی املا و نگارش

قبل از تبدیل پرونده خود، حتماً نگارش و املا متن خود را چک کنید. همیشه داشتن یک جفت چشم دوم (یا سوم) برای تصحیح پروژه شما ایده خوبی است، یعنی از یک فرد دیگر نیز بخواهید متن شما را بخواند تا از درست بودن متون مطمئن شوید.

خلاصه گویی

در کاتالوگ از زیاده گویی و تعریف بیش از حد بپرهیزید و سعی کنید تا آنجا که می‌توانید مطالب را به طور خلاصه و مفهوم بیان کنید.

دعوت به ارتباط (Call to action)

همیشه در صفحه آخر کاتالوگ راحت‌ترین راه های ارتباطی خصوصا راه های ارتباطی آنلاین خود را قرار دهید (بهترین کار چاپ بارکد ورود به سایت یا شبکه های اجتماعی شماست). حتی میتوانید لینکی با URL خاص برای تخفیف دارندگان کاتالوگ قرار دهید تا کاتالوگ شما را نگهدارند.

استفاده از پالت رنگی

با توجه به رنگ های اصلی کسب و کار خود یک پالت رنگی برای کارهای چاپی خود در نظر بگیرید و با رعایت هارمونی رنگ سعی کنید کاتالوگی جذاب تر و خاص برند یا کسب و کار خود طراحی کنید.

برای آشنایی بیشتر با انتخاب رنگ مناسب پیشنهاد می‌کنیم مقاله «اصول روانشناسی رنگ در طراحی و چاپ» را مطالعه کنید.

قابلیت حمل آسان

وقتی کاتالوگ شما در سایز مناسب چاپ شود قابلیت حمل آسان را برای خواننده ایجاد می‌کند و او می تواند هر جا که نیاز بود آن را مطالعه کند و همراه خود داشته باشد.

انتخاب چاپخانه متخصص

مهم ترین المان ها در انتخاب چاپخانه برای چاپ کاتالوگ

رنگ بندی استاندارد

کیفیت چاپ

سرعت تحویل

کیفیت خروجی

نمونه کارهای مشابه

تنوع سایز مثل داشتن سایزهای A4 , A5 , B4 , B5 

داشتن چاپ سایزهای خشتی که شامل ۱۹ * ۱۹  و یا ۲۴ * ۲۴ است

تنوع کاغذ

قابل ویرایش بودن

در نهایت بعد از طراحی کاتالوگ مناسب زمان انتخاب چاپخانه متخصص رسیده است. چاپخانه‌ای که نمونه کارهای مناسب و مورد پسند شما را داشته باشد، متعهد باشد و کار را به موقع و با قیمت مناسب به شما تحویل دهد، برای دیدن نمونه کارهای ما در پروژه های مختلف چاپی می توانید از صفحه محصولات خانه چاپ و گرافیک بازدید نمایید.

خانه چاپ و گرافیک جهت طراحی گرافیکی کاتولگ مناسب با برند شما انتخاب رنگ مناسب و چاپ با کیفیت دیجیتال و سریع در خدمت شما است و متعهد به زمان اعلامی. در اسرع وقت کار را به مشتریان ارزشمند خویش تحویل می‌دهد.

برای مشاهده انواع کاتالوگ و محاسبه قیمت آن ها متناسب با تیراژ جنس صفحات و جلد و نوع صحافی از صفحه چاپ کاتالوگ ما دیدن فرمایید.

ابعاد مختلف کاغذ

سوالات متدوال

کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ یا کالانما بطور خلاصه چند برگ چاپ شده است که در مورد کالا یا برند خاصی به ما اطلاعات مورد نیاز آن را می دهد. چه برای تبلیغات و چه برای راهنمای استفاده آن محصول

کاتالوگ معمولا در چه سایزی چاپ می‌شود؟

سایز استاندارد چاپ کاتالوگ معمولا A4 است. اما هیچ معدودیتی برای سایر ابعاد وجود ندارد. چاپ کاتالوگ در ابعاد کوچکتر یا مربعی نیز بسیار رایج و پر کاربرد است.

زمان تحویل چاپ کاتالوگ چقدر است؟

بسته به تعداد صفحات رنگی یا سیاه سفید بودن نیم تا یک روز چاپ دیجیتال کاتالوگ زمان می‌برد.

چاپ کتابچه چه اندازه ای است؟

کتابچه های کوچک: بیشتر اندازه کتابچه ها 5. 5 در 8.5 و  8.5 در 11 است. برای کتابچه های راهنما ، گزارش ها و بروشورها ایده آل است. جزوه های بزرگ: اگر شرکتی برای فضای بصری و اطلاعات به فضای بیشتری نیاز دارد ، کتابچه های بزرگ مورد نیاز است. اندازه ایده آل این گونه کتابچه ها 12 در 9 است.

نتیجه گیری:

قبل از چاپ کاتالوگ در مورد ویژگی های مهم آن مثل سایز، فونت، رنگ و… تصمیم بگیرید با متخصصان مشورت کنید به موارد متعدد گفته شده در مورد ویژگی‌های چاپ و ویژگی های طراحی کاتالوگ توجه کنید و با دیدن نمونه کارها، چاپخانه‌ی مناسب را برای کار خود انتخاب کنید. ما در خانه چاپ و گرافیک منتظر شنیدن صدای شما برای مشاوره و راهنمایی در مورد انواع پروژه های طراحی و چاپ شما هستیم. با ما تماس بگیرید.

منبع: cwprintdesign

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

print-products