انیمیشن کوتاه

در این مطلب به معرفی هنری به نام انیمیشن یا پویانمایی می پردازیم و شما مخاطبین عزیز را با این موضوع کمی آشنا خواهیم کرد.

انیمیشن طنز

اول از همه باید ببینیم انیمیشن یا به فارسی پویانمایی چیه و چه کسایی انیمیشن نگاه میکنن. تقریبا تمام کارتون هایی که همه ما توی بچگی هامون دیدیم، از موش و گربه گرفته تا فوتبالیستا و هنا دختری در مزرغه و دیجیمون… همشون انیمیشن محسوب میشن. در واقع به هنر متجرک سازی تصاویر انیمیشن میگن. ساخت انیمیشن یه کار تخصصیه که به شیوه های مختلفی انجام میشه که اگر بخوایم درباره هر کدوم از اون ها توضیح بدیم از بحث اصلیمون خارج میشیم

یه باور اشتباه تو بعضی از افراد وجود داره، مخصوصا افرادی که سن بالاتری دارن، اینکه انیمیشن واسه بچه هاست! این باور اشتباه تا حالا صدمه های زیادی به صنعت انیمیشن سازی ایران زده. شما اگر انیمیشن های باکیفیتی مثل ریک و مورتی یا بوجک هورسمن رو دیده باشید می دونید که نه تنها برای بچه ها مناسب نیست بلکه انیمیشن های خیلی فلسفی و سنگینیه که با دیدنشون آدم تا مدت ها بهشون فکر می کنه. در واقع انیمیشن یه قالب برای رسوندن مفهوم نویسنده و کارگردانه که از دنیای واقعیت خوش آب و رنگ تره و دست سازنده رو باز میذاره که بتونه تمام چیزی که میخواد بگه رو به بهترین شیوه ممکن به مخاطب خودش نشون بده. این باور اشتباه انیمیشن واسه بچه هاست با گسترش هرچه بیشتر انیمیشن های خارجی و ایرانی توی کشورمون داره کم کم تو نسل جدید از بین میره و نوید یه صنعت خوب برای انیمیشن ساز هامون رو میده.

انیمیشن طنز به دلیل قالب خنده دار و طنز خودش می تونه مخاطب رو راحت تر جذب کنه و مفاهیم خیلی عمیق و مفیدی رو به بیننده خودش برسونه. قالب طنز باعث میشه مخاطب از دیدن اون خسته نشه و مدت بیشتری بتونه موضع ارائه شده تو قالب انیمیشن رو ببینه و ازش استفاده کنه.

انیمیشن کوتاه
انواع انیمیشن

انیمیشن کوتاه

تو دنیای امروز اکثر مردم دنبال کارهای زود بازدهن، همه میخوان یه شبه ثروتمند بشن، همه میخوان یه شبه یه هنر جدید رو یاد بگیرن، همه میخوان با خوندن چهار تا نقل قول خودشون رو کتابخون نشون بدن، خلاصه اینکه همه میخوان خیلی سریع به هرچی که میخوان برسن. البته این ذات انسانه که دوست داره تو کمترین زمان ممکن به خواسته هاش برسه و اون ها رو هرچه سریعتر به دست بیاره و شاید منحصر به دنیای امروز نباشه و همچین ویژگی ای از قدیم توی وجود انسان باشه. به دلیل همین ویژگی اکثر افراد زمان زیادی برای چیز های مختلف نمیذارن، مثلا برای یادگیری یه زبان جدید دنبال یه راهکار خیلی سریعن، برای خوندن کتاب دنبال خوندن خلاصه اونن و برای دیدن یه فیلم هم کوتاه هاش رو ترچیح میدن یا حتی اون رو خیلی سریع تر از چیزی که باید می بینن!

برای صنعت فیلم و انیمیشن این موضوع تبدیل به یه معضل شده، شما اگر مدت زمان فیل ها رو تو پنجاه سال اخیر بررسی کنید میبینید دیگه از فیلم های چهار ساعته و سه ساعته خبری نیست و خیلی به ندرت فیلم های طولانی ساخته میشه، اکثر فیلم ها حدود یک ساعت و نیم دو ساعت بیشتر نیستن و از ترس سر بردن حوصله مخاطب میخوان که هرچه سریعتر داستان فیلم رو بگن و برن. درست بخاطر همین موضوع فیلم و انیمیشن کوتاه اومدن، فیلم ها و انیمیشن های کوتاه به دلیل قالب خیلی فشرده خودشون باعث میشن که حوصله بیننده سر نره و تو کوتاه ترین زمان ممکن منظورشون از فیلم و انیمیشن رو به مخاطب میرسونن. البته که جذاب اثر باید همیشه الویت اول برای یه هنر بصری باشه تا بتونه در قدم اول مخاطب رو جذب کنه و بعد سعی در انتقال مفاهیمش کنه. برای همین چه اثر شما بلند باشه و چه کوتاه، می تونید با اضافه کردن المان های جذاب و یه داستان گیرا و خوب مخاطب خودتون رو تا پایان اون اثر حفظ کنید و بلکه کاری کنید که حتی بعد از تموم شدن اثر شما بازهم بهش فکر کنه

zosht.animation چیه؟

در انتهای این مطلب سعی کردیم با معرفی یه کانال انیمیشن توی اینستاگرام و یوتیوب شما رو با یه مجموعه انیمیشن کوتاه و جذاب آشنا کنیم. انیمیشن زوشت که توسط استودیو زوشت انیمیشن آماده میشه یه مجوعه انیمیشن طنز و کوتاه و زیباست که توسط چند تا از جوونای خلاق و هنرمند خودمون ساخته میشه و تصمیم گرفتیم با معرفی پیجشون یه حمایت کوچیکی ازشون بکنیم. امیدواریم با هرچه بیشتر دیده شدن انیمیشن ها و استفاده انیماتورهای عزیزمون از جدید ترین متد های انیمیشن سازی جهان بتونیم شکوفایی و رشد انیمیشن رو تو ایران ببینیم و فاصله نجومی مون رو با کشور های توسعه یافته کم تر بکنیم و شاید بتونیم در آینده مثل اکثر کشورهای جهان از این صنعت پول خوبی وارد مملکتمون بکنیم

برای دیدن کلی انیمیشن کوتاه بامزه و کلی انیمیشن طنز حتما توی اینستاگرام یا یوتیوب اسم یا آیدی zosht.animation رو سرچ کنید و از دیدین انیمیشن های زیباش لذت ببرید.

print-products